Main Stage Zone



Program of Main stage

10:50 - 11:00

Award Ceremony of Development Bank Partner Program

14:00 - 14:30

Keynote Speech by Ted Zoller

How to set up a startup company? The top-notch expert Dr. Zoller oversees Launch Chapel Hill, a new venture lab that supports University teams that are moving to the marketplace.

16:40 - 17:00

Big Trends in the UK Tech Investment Scene

Breakthrough technologies and market trends.
How business models are changing today and how to remain successful in startup development.

17:00 - 18:00

Belbiz Battle Startup Competition

10 semifinalists take part in the battle to win the opportunity of going on startup roadshow to the Great Britain

Speakers of Main stage

Sergei Roumas

Prime Minister of Belarus

12 November 18:30 - 20:00

Jenifer H. Moore

U.S.Chargé d'affaires

12 November 18:30 - 20:00

Andrea Wiktorin

Head Of EU Delegation In Belarus

12 November 18:30 - 20:00

Fionna Gibb

British Ambassador to Belarus

12 November 18:30 - 20:00

Tatiana Marinich

Founder & CEO @ Belbiz, Imaguru (Belarus)

12 November 18:30 - 20:00

Olga Shcherbina

Head of Office, IFC Belarus

13 November 10:50 - 11:00

Alex Kremer

Country Manager for Belarus of World Bank

13 November 10:00 - 10:20

Ted D. Zoller

Director at the Entrepreneurship Center, Kenan-Flager Business School (USA)

13 November 10:50 - 11:00

Alex Sozonoff

Chairman at Victor; Ex-senior adviser at Hewlett Packard

13 November 10:50 - 11:00

Tatiana Sosnovskaya

The Chairman of the Management Board of the Development Bank

12 November 18:30 - 20:00

Pavel Bocharnikov

Investor, entrepreneur, owner of a group of companies in the field of construction and IT-technologies (profitrenta.com, dolgovnet.by)

13 November 10:50 - 11:00

Nick Jones

Early Stage Investor, Founder, Tech Enthusiast

13 November 10:50 - 11:00

Dmitry Krutoy

Minister of the Economy of the Republic of Belarus

13 November 10:50 - 11:00

Dmitry Matveyev

Partner, «Aleinikov & Partners» law firm

13 November 10:50 - 11:00

Laura E. Owen

Founder and CEO at UpSkill, LLC

13 November 10:50 - 11:00

Alena Sviryd

Head of Research and Design of integrated systems department , RUERE ’Software Applied Systems Institute’

13 November 10:50 - 11:00

Piotr Arushanyants

General Director of the Belarusian Fund for Financial Support to Entrepreneurs

13 November 10:50 - 11:00

Irina Makarenko

Director of CUE "Vitebsk Regional Marketing Center"

13 November 10:50 - 11:00

Irina Babachenok

Director of the Department for Entrepreneurship of the Ministry of Economy of the Republic of Belarus

13 November 10:50 - 11:00

Sergey Naidovich

General Director of MAP ZAO Incubator of Small Business

13 November 10:50 - 11:00

Ilya Grozov

Инженер-программист, Rozum Robotics

13 November 10:50 - 11:00

Nella Kazaryan

Создатель карты #войтивайти

13 November 10:50 - 11:00

Nikolay Kornilov

Участник стартапов Beat-Buy, CreditChain, EventGuru, Голос Будущего

13 November 10:50 - 11:00

Vadim Bobkov

Автомоделист, победитель конкурса «Таланты XXI века» и «Техноинтеллект»

13 November 10:50 - 11:00